Rovzoj formou mentoringu

Mentoring – pomoc s rozvojem „za pochodu“ – je jednou z nejefektivnějších forem rozvoje dospělých, motivovaných lidí.

Kombinace vzdělávání, možnosti konzultovat vlastní práci a reflexe je kombinací, která se vzájemně výborně doplňuje. Samozřejmě nenahradí vzdělávací program pro skupinu lidí, protože skupina snáze něco změní v organizace, ale je rozhodně výborným rozšířením samotného e-Learningu, protože dává užší možnost ověřovat si v praxi, jak se nové znalosti dají využít.

V závislosti na zkušenosti mentorovaného je význam vzdělávací části různý, minimálně u polovině lidí, se kterými jsem pracoval, o vzdělávání nešlo vůbec, protože znalost měli, „jenom“ se jim je nedařilo dostat do praxe.

Co je na mentoringu fajn

Velkou výhodou mentoringu je osobní přístup a spolupráce. Díky tomu je podpora rozvoje pro mentorovaného výrazně efektivnější, než u jakékoli jiné formy. Nejenom v tom, že se témata řídí potřebami právě konkrétního člověka, zatímco třeba v případě vzdělávacího programu jde o jakýsi průměr potřeb, velkou výhodou je, že se většinou zaměřuje přímo na to, co dotyčný aktuálně dělá, takže se dá bez nadsázky říct, že buď mu rady mentora aktuálně pomohou, nebo je mentor špatný. Buď měl mít jiného mentora, protože potřebuje jinou pomoc, nebo mentor neumí pomoci tak, jak by dotyčný potřeboval.

Žádná jiná forma vzdělávání nedává mě, jakožto mentorovi, tak bezprostřední zpětnou vazbu, jestli to, co dělám, dělám správně. Samozřejmě stejně bezprostřední je to i pro mentorovaného. To zase vede k tomu, že je mentorovaný téměř vždy velmi motivován, protože jasně vidí, že mu spolupráce k něčemu je.

Když je tak skvělý … proč není běžnější?

Mentoring hodnotím tak pozitivně, že je v podstatě nasnadě otázka, proč není běžnější, když je tak dobrý. Několik důvodů pro to je:

Rozhodně není pro každého. Ne každý se chce učit ve spolupráci a pod vedením. Hodně lidí si věří, že to sami zvládnou lépe. Řada z nich má jistě pravdu, řada si to namlouvá. Ale když někdo nechce, tak mentoring určitě fungovat nebude. Bude to podobné, jako když byste se snažili naplnit vodou sud, který je dnem vzhůru.

Je drahý. Ano, nemá smysl to zastírat. Když se lektor věnuje jednomu člověku, jde celý jeho čas do nákladů vzdělávání jednoho pracovníka. Takže i když je spolupráce třeba malá, není to úplně levné. Firma (investor) i pracovník musí dobře vědět, že jim ta mentorská pomoc za investici stojí.

Ne vždy je vhodný. I když jsem mentoring vychválil, jsou věci, na které vhodný není. Nejvíce jde právě o oblast znalostí a nějaké základní praxe. Naučit se např. používat BPMN jazyk, nebo Enterprise Architect, na to nepotřebujete mentora. Školení je stejně efektivní a v případě e-Learninng může být i efektivnější. Proto se snažím mentoring e-Learning kurzy doplňovat.

Naučíte se jen to, co děláte. To zní možná nesmyslně, ale mentoringem se nenaučíte práci projektového manažera, pokud nejste projektový manažer. A pokud jste projektový manažer, tak si musíte sobě i druhým přiznat, že nejste (vý)borný projektový manažer a že se vám hodí nějaké vzdělávání v tomto oboru. Ale pokud nejste (vý)borný, jak to, že tu práci můžete dělat. Řada lidí má obavy, že by si jejich firma právě tuto otázku položila, kdyby se o mentoring ozvali, a tak se neozvou. Právě tato obava je pravděpodobně příčinou, že mentoruji v podstatě pouze 2 skupiny lidí:

  • Ty, kteří si své nedostatečné zkušenosti přiznali sami, chtějí rychle pomoct, ale neví o tom zaměstnavatel a platí si to ze svého.
  • Ty, kterým to domluvil přímo jejich vedoucí, protože je potřeboval na novou pozici, i když s ní neměli téměř žádné zkušenosti, takže nikomu nebylo zatěžko říct, že to vlastně neumí. A nebyl čas je poslat na tradiční „pomalé“ školení.

Umím si představit širší skupinu zájemců, ale chápu, že např. HR se někomu těžko mentoring navrhuje.

Koho mentoruji

Mentoring není koučink

Důrazně rozlišuji mentora od kouče. Psát o koučinku by měli koučové, a já kouč nejsem. Z mého pohledu kouč povzbuzuje, pomáhá hledat cesty a potenciál, dodává energii a odvahu. Koučové, můžete mi napsat, já vaši definici doplním.

Hlavním rozdílem mentora vidím v tom, že mentor je profesionál, který je na cestě, po které pomáhá mentorovanému jít, o kus napřed měl by být profesním vzorem. Samozřejmě by měl zvládat i kus z činností kouče, ale v principu jde o jinou formu vedení. Od mentora se vedený skutečně učí, od kouče ne. Leda koučinku.

Jaký mentoring vedu

Předchozí oddíl v podstatě dává vysvětlení na otázku, komu nabízím mentoring: Jde o takové činnosti, které sám dělám a věřím, že na natolik profesionální úrovni, že mohu být napřed:

Záměrně uvádím činnost a nikoli role. Vždy, když jsem někomu jako mentor pomáhal, věděl jsem, že dotyčný dělá i jiné činnosti, se kterými mu nepomáhám a které umí lépe než já. Tak je to v pořádku, do práce každé role patří různé činnosti a mentor pomáhá jenom s něčím.



Dejte nám kontakt, ozveme se

Jak je na tom GDPR?

Tyto stránky jsou soukromými stránkami, ale vaše odpověď spadne do firemního systému AyMINE. Z něj vás odpovíme a pokud už nic nebudete chtít, vaše údaje shovávat nebudeme.