Vzdělávací programy

Počátky mé „pedagogické praxe pro dospělé“, jak by se daly mé kurzy označit, sahají k prvním PC, kdy jsem pořádal kurzy jejich používání v době, kdy Windows byl ještě pojem většině světa zcela neznámý.

Od té doby se směřování mých kurzů změnilo podobně, jako se změnila má vlastní praxe. Vždy totiž platí, že školím to, co tvoří mou hlavní pracovní náplň. Proto za hlavní silnou stránku svých kurzů považuji, že jsou opřené o praxi, takže ať už se účastníci zeptají na cokoli k tématu, nemám jen odpověď z knížky, ale i ze zkušenosti. Žádný z kurzů, které vedu, ale nestojí pouze na zkušenostech, vždy si získávám i odbornou literaturu včetně zkušeností, jak dané téma strukturovat, aby bylo dobře pochopitelné v přednáškách. Tak se např. vyvíjely mé kurzy business analýzy, z počátku postavené na starší modelu Zachman Framework, abych v jejich 2. generaci využil novější model BABOK.

Od kurzů k vzdělávacím programům

Kurzy jsou nejoblíbenější formou vzdělávání mezi zaměstnanci. Jejich výhodou je, že je většinou snadné je objednat, získat na ně prostředky, i absolvovat. Na většině z nich, když se vám nechce, nemusíte nic dělat. A když si z nich v hlavně nic neodnesete, svede se to na špatný kurz. Problém je, že většina kurzů je organizována podobně, jako vysokoškolské přednášky. Posloucháte, možná je na konci test a záznam do indexu (rozuměj CV).

Kvalita kurzu by se měla měřit tím, jak moc změnil práci člověka po jeho dokončení. Pokud jde o praktický kurz např. svářečský je toto hodnocení snadno ověřitelné. Když jde ale o kurzy mířící na procesní postupy a organizaci, bezprostřední zpětná vazba chybí.

Svářet neumím a většina mých kurzů se točí právě u firemních prací, které jsou postavené na spolupráci a organizaci. I když se bavíme o business analýze, jde o činnost, která vychází ze vstupů z organizace a výstupy dostává vývoj i lidé, jejich práce se má měnit. Analýza musí být proto do velké míry vedena v souladu s psanými i nepsanými dohodami, jak probíhá a co produkuje. A tady nastane právě klíčový problém kurzu: on vás naučí, že se věci nějak dají dělat, ale neporadí vám, jak v práci dosáhnout změny, aby se tak skutečně dělat mohly. Výsledkem je, že naprostá většina účastníků mých vzdělávacích programů potvrzuje, že sice už na nějakém kurzu podobného tématu, jak program byli, ale kurz jejich pracovní postupy nijak nezměnil. Měřeno užitkem, byl přínos takového kurzu nulový.

Co je vzdělávací program

Vzdělávacím programem rozumím sadu aktivit, které vedou k tomu, že se skutečně změní pracovní postupy týmu, která se školí. Jedním z nejdůležitějších rozdílů ale je, že jsou od začátku koncipovány tak, aby při nich tým na sobě pracoval. Vzdělávací program v sobě zahrnuje požadavek na reflexi týmové práce a otázku, co děláme velmi dobře a co méně dobře. A co jsme schopni ovlivnit, aby se práce skutečně zlepšila.

Je pochopitelné, že žádný tým nebude dělat hodnocení slabých stránek na veřejnosti. Proto vůbec nenabízím veřejné kurzy, ale výhradně kurzy pro týmy a firmy. Kdo jste se až dosud těšil, že se na kurz přihlásíte, nevěšte ještě hlavu, je tu další možnost: eLearningové kurzy

Základní odlišnosti vzdělávacího programu a kurzu

Je několik důležitých odlišností, které je dobré si uvědomit:

Kurz bývá kratší a koncentrovaný do úzkého časového i tematického rámci. Vzdělávací program je naproti tomu komplexnější, zabírá více témat i více času. Mé vzdělávací programy jsou plánovány na 4-12 setkání

Kurz je zaměřen na konkrétní činnost nebo dovednost. Program se snaží vidět významnou část pracovní náplně určité role, protože dává činnosti do širších souvislostí. Např. pro analýzu jsou souvislostmi i nástroje používané pro její tvorby, způsoby zapojení do projektů různých typů nebo vhodné formy komunikace s různými účastníky projektu.

Kurz je většinou zaměřen na konkrétní roli. Program, díky svému širšímu záběru a snaze dosáhnout skutečně zlepšení ve firemní praxi, není úzce specializován. Např. vzdělávací program projektového řízení směřuje i na liniové vedoucí firem, kde se vedou projekty. Možní to zní nelogicky, proč by se měli vzdělávat v projektovém řízení, ale projekt v takové organizaci vždy úzce spolupracuje s liniovými strukturami, např. s nimi většinou sdílí zdroje (lidi, techniku, dílnu, stroje) a bez vzájemného pochopení nefunguje spolupráce. A v neposlední řadě projektové řízení není od liniového tak daleko, jak se na první pohled zdá, protože oba typy managementu mají mnoho společných cílů: motivovat lidi, udělat práci, zajistit dodávky a organizaci atd. Díky širšímu okruhu účastníků vzdělávacího programu je pak i mnohem snazší se reálně bavit o změnách pracovních postupů.

Jaké vzdělávání programy umím

Jak už jsem předeslal, školím to, co sám dělám. Takže vzdělávacích programů pochopitelně nemohu mít mnoho.

Vedu vzdělávací programy pro:

Některé ze vzdělávacích programů doplňují svými zkušenostmi i mí kolegové, takže program není postaven jen na mých zkušenostech a znalostech.

Kdy se na mě obrátit

Typické projekty, kde můžete zkušenost využít

  • Řízení kvality při vývoji produktu
  • Nákup nového systému
  • Dohled nad interním projektem změny procesů a souvisejících úprav informačních systémů


Dejte nám kontakt, ozveme se

Jak je na tom GDPR?

Tyto stránky jsou soukromými stránkami, ale vaše odpověď spadne do firemního systému AyMINE. Z něj vás odpovíme a pokud už nic nebudete chtít, vaše údaje shovávat nebudeme.